Paintball Club Milovice
HISTORIE PAINTBALLU
Paintball - tento sport vznikl podle jednoho příběhu mezi rančery v USA, kteří při počítání velkých stád dobytka k jeho značkování používali primitivních paintballových zbraníí. Časem začali střílet jeden po druhém a vznikla akční adrenalinová zábava.
Paintball - druhý příběh o vzniku paintballu nachází jeho pravzor v tréninku soubojů se střelnou zbraní - krátkou předovkou, která ale střílela voskové projektily. Účastníci cvičného souboje byli tehdy oblečeni do těžkých kabátců a helmy ne nepodobné těm, které se dnes používají na dnešních paintballových hřištích.
Paintball - konečně třetí příběh o vzniku paintballu hovoří o předchůdcích paintballových zbraní jako o lesnických značkovačích stromů určených k poražení.
PRINCIP HRY PAINTBALL
Jedná se o adrenalinový agresivní bojový sport, při němž je k eliminaci protihráčů používáno zbraní, které střílejí biologicky odbouratelné kuličky ráže 0,68 palce (1,73 cm). Tyto kuličky jsou ze zbraně vypuzovány expandujícím stlačeným vzduchem nebo CO². Kulička, neboli paintball, sestává z pevného obalu, který je na bázi celuloidu, který se používá při výrobě potahovaných pilulek Další složkou kuličky je netoxické vodou rozpustné, nezávadné barvivo rozličných barev. Při paintball zásahu cíle obal kuličky praská a v okolí zásahu se rozlije barvivo. Tímto způsobem je označený hráč vyřazen ze hry a se slovy ?barva? nebo ?out?, případně ?hit? a s rukama zdviženýma nad hlavou, odchází na shromaždiště vyřazených - tzv. mrtvoliště. Zbraně mohou v závislosti na typu hlavně a nastavení plynového systému zasahovat cíle až na 50 metrů. Maximální povolená rychlost kuličky u hlavně (úsťová rychlost) je 300 fps (stopy za vteřinu), přičemž na většině paintball turnajů a hřišť je v provozním řádu udána přeci jen poněkud ohleduplnější hranice maximální úsťové rychlosti 280 fps.
Pro srovnání:
- 300 fps odpovídá 91 m/s, tj. 324 km/h
-
280 fps je přibližně 85 m/s, tj. 307 km/h
-
Dle zkušeností v paintballu i ze zásahu na větší vzdálenosti vznikají modřiny, hráče ale většinou motivují k lepšímu sledování herní situace v příští hře a málokoho odradí.
PROČ PAINTBALL ?!
Podle odborníků dost bylo krve a bezhlavého násilí. V paintballu je principem hry zasáhnout soupeře kuličkou naplněnou barvou ze specialní pistole - tzv. značkovače. V paintball zkrátka nikomu neublížíte. Hráč si podle svého gusta vybere z pesté škály ,,zbraní,,, zásobí se kuličkami a vyráží na hřiště. Jedná se o Týmovou hru, kde poslední vyhrává, můžeme tak hrát o vlajku, deathmath a mnoho dalších her. Kdo chce zvítězit, musí být rychlý, pohotový, přesný, a také vychytralý. Hráč, který inkasuje zásah, vypadává ze hry.
Hra paintball je vhodná pro všechny věkové kategorie, tedy i pro děti, aniž by u nich vzbuzovala agresivitu a stimulovala skutečné nasílí !!!
STRATEGIE PAINTBALLU
Paintball je moderní, rychle se rozvíjející adrenalinový sport, který nevyžaduje jenom rychlost, sílu a fyzickou kondici. Při paintball budete potřebovat i taktické myšlení a chladnou hlavu. Zažijete radost a euforii z výhry i zklamání, když zjistíte, jak málo někdy stačí k porážce. Jedno je ale jisté ? Na zážitky z paintballu nikdy nezapomenete!
Paintball existuje nespočet variant, ale většina má jedno společné. Vždy hrají dva týmy proti sobě. Cíle se mohou lišit. Jednou musíte získat vlajku soupeře, jindy bráníte vlastní, nebo musíte eliminovat všechny protihráče. Počet hráčů v týmu je libovolný a je omezený jen velikostí hrací plochy. Hrát mohou dvě dvojice proti sobě, ale proběhly i hry, do kterých se zapojilo více než 500 hráčů na každé straně.
Hra má časový limit (obvykle 5-10 minut, záleží na velikosti hrací plochy a počtu hráčů), takže se nemusíte bát dlouhého čekání, když dostanete zásah hned na začátku.
Paintballové zbraně sice vzdáleně připomínají skutečné pušky a pistole, ale pracují na principu stlačeného vzduchu nebo oxidu uhličitého. Vystřelují želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich mířený dostřel je 30 až 45 metrů a většina z nich pracuje na poloautomatickém principu (jedno stisknutí spouště = jeden výstřel). Paintballové kuličky mají tenkou skořápku ze želatiny, která skrývá barevnou náplň. Ta je nejedovatá, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná. Snadno ji smyjete čistou vodou nebo mýdlem, a to jak z těla, tak z oblečení. Když kulička hráče zasáhne, rozbije se a označí ho jasnou barvou. Označený hráč je vyřazen ze hry.
Velký důraz se při paintballu klade na bezpečnost. Všichni hráči i rozhodčí musí povinně nosit speciální paintballovou masku, která chrání obličej a oči.
NĚCO O MILITARY PAINTBALL - neboli Woodsball ?
Hráči sebe staví do pozice bojovníků a snaží se o co nejvěrnější napodobení vojenských operací, postupů a taktik. Značkovače hráči buďto vybírají jako napodobeniny opravdových zbraní, nebo se také snaží přizpůsobovat military vzhledu paintball značkovače ?sportovního vzhledu?. Bojuje se v rozličných prostředích - opuštěné objekty: BÝVALÉ ARMÁDNÍ AREALY, výrobní haly, sklady? ale operuje se často také v přírodě, hlavně v hustých LESÍCH a v kopcovitém terénu. Hry trvají libovolně dlouho, někdy ale jedna hra zabere i více hodin. Proto se nejčastěji hráč paintball obléká do vojenských obleků či oblečení zásahových jednotek, při boji využívá radiokomunikačních prostředků a k orientaci venku často potřebuje mapu. Tato modifikace hry je většinou méně finančně náročná. Pokud je hra zahrnuta do jakýchsi ligových zápasů, tyto jsou organizovány samotnými hráči teamů. Pravidla her závisí tedy na hráčích - může se hrát ?na barvu? (pro vyřazení hráče se na něm nebo jeho zbrani musí nacházet barva) nebo ?na zásah? (zde je kladen důraz na smysl pro fair play, kulička totiž pro platný zásah nemusí prasknout).
ZBRANĚ NA PAINTBALL
Zbrani se v paintballu říká marker, čili značkovač. Existují značkovače v ceně mírně nad dva tisíce korun, stejně tak se na trhu objevují kousky v relacích okolo třiceti tisíc Kč a více. Abychom zbraně roztřídili, budeme se řídit způsobem funkce mechanismu.
-
pump-action marker: vystřelit kuličku je možno až po natažení posuvného předpažbí - podobně jako u brokovnic-pump.
- semi-auto marker: značkovače, které po prvotním natažení závěru vystřelí na každé stisknutí spouště jednu kuličku, dokud nedojde zásoba hnacího média v tlakové lahvi nebo dokud se nevyprázdní zásobník.
- electronic marker značkovače, které mají oproti semi-auto značkovačům tzv. elektronickou spoušť (rukojeť). Tato jim umožňuje při zvolení modu full-auto vystřelit až přibližně 13 ran za vteřinu na jedno stisknutí spouště - dokud trvá. Profesionální zbraně dosahují kadence až 25 ran za vteřinu. I u těchto markerů lze zvolit mod semi-auto či vybrat z většinou rukojetí podporovaných modů 3ranných dávek, 6ranných dávek či různých jiných palebných programů.
Něco o plynových Co2 lahvích a jejich plnění:
Plynové Co2 láhve
U těchto lahví využíváme tekutého Co2, který se v lahvi odpařuje a takto vzniklý plyn pak využívá zbraň ke své činnosti.
Tím je dosaženo toho, že na jedno naplnění láhve můžeme až 600x vystřelit. Abychom mohli naplnit Co2 lahve tak si nejprve musíme opatřit sněhový hasící přístroj (obsahuje totiž náplň Co2) nebo nesrovnatelně čistější Co2 z technické láhev pro potravinářské účely. Protože v těchto případech pouze přepouštíme Co2 z jedné lahve do druhé postačí nám pouze redukce, která nám propojí příslušný zásobník s vaší lahvičkou, kterou jste si zakoupili ke zbrani. Obvykle má hasící přístroj jiný závit a průměr jako technická láhev s potravinářským Co2 takže musíte zakoupit správnou přepouštěcí redukci, aby vám pasovala k vámi zvolenému typu plnění.
Co2 lahve mohou být i s On/OFF ventilem - možná se tento příplatek vyplatí, před vyšroubováním lahve ze zbraně si zatáhneme lahvičku se zbytkovým Co2 a vystřílíme naprázdno zbylé médium ze zbraně. Pak lze úplně lehce láhev vyšroubovat bez použití větší síly, není totiž pod tlakem a je malá pravděpodobnost že poškodíme těsnění.
Postup plnění Co2:
Abychom mohli snadno přepustit tekutý Co2 ze zásobníku do lahve,je nutné nejprve prázdnou lahvičku zchladit (nejlépe ji na pár hodin vložit do mrazáku)
POZOR:pokud zchladíte již naplněnou lahvičku Co2 a nedodržíte maximální povolenou hmotnost Co2 uvnitř lahve a začnete ji znovu plnit (viz. postup níže) tak vám při ohřátí lahve na pokojovou teplotu dříve nebo později na 100% praskne pojistka !! - jen doufám, že již nepoužíváte lahve, které žádnou pojistku nemají !!
Protože potřebujeme lahvičky plnit tekutým Co2 a některé hasící přístroje nemají uvnitř jehlu, která sahá od ventilu na dno ?hasičáku? , musíme takový to přístroj překlopit dnem vzhůru, aby se tekutý Co2 dostal až k ventilu, ALE POZOR - podle mých zkušeností většina lidí používá láhve již staršího data a vevnitř je mnoho nečistot - přetočením přístroje naplníte svou bombičku zaručeně i mnoha nečistotami , které vám mohou poškodit jehlu ve vaši zbrani. technické lahve jehlu nemají, tzn. musíme ji otočit vždy - ale narozdíl od ?hasičáku? je její obsah naprosto čistý.
Propojíme tedy obě lahve a začneme přepouštět, počkáme pár sekund jakmile se zmražená lahvička zarosí - je to známka toho, že je Co2 přepuštěno, pokud lahvička nebude mít potřebnou váhu - přepustí se málo Co2 je to známka toho, že je"hasičák" nebo technická láhev prázdná. Obvykle napustíme ze 6kg-ho hasícího přístroje desítky lahví 12oz. Před přepouštěním doporučuji máznout závit lahvičky olejíčkem na zbraně.
Každá bombička má na sobě údaj např. 12oz ( přípustná hmotnost Co2 v lahvi, 1oz = 28,35g ), podle kterého můžeme zkontrolovat zda máme správně naplněno (pokud víme hmotnost prázdné bombičky):
láhev náplň CO2:
9oz - 255g
10oz - 283g
12oz - 340g
16oz - 453g
20oz - 567g
Zažíjte tedy ten správný adrenalin v Paintball adrenalin centru - Tankodrom Milovice zahrát Paintball si můžete již za 30 min s Prahy, za 15min z Mladé Boleslavy a 15 min z Nymburka !!!
Základní rozdělení a pravidla Paintballu
Paintball má mnoho podob. Aby se předešlo zmatkům a nedorozuměním při pořádání akcí, uvádíme zde soubor obecných paintball pravidel obvyklých na paintballových akcích. Hned na úvod je ovšem důležité poznamenat, že záleží pouze a jen na pořadateli dané akce, zda si zde uváděný soubor obecných pravidel dále upraví dle svých požadavků a potřeb. Military Paintball - MUNICE Military Paintball - ZÁSAH Military Paintball - BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA DALŠÍ MOŽNÁ PRAVIDLA KE ZVÁŽENÍ HARDCORE MILITARY |